inexLED Blog

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o trendach i nowinkach w branży
zaglądaj tu regularnie.

Koziołek Matołek i jego baśniowy Pacanów

gru 2, 2020 | infokioski realizacje

Czy słyszeliście o Koziołku Matołku i Pacanowie? Jesteśmy przekonani, że tak. Ta kultowa bajka to istny prekursor w polskim komiksie. Nasz sympatyczny bohater podczas swoich szalonych podróży po świecie szuka mitycznego Pacanowa, w którym to według przepowiedni podkuwają kozy. Przygody są na tyle niezwykłe i sympatyczne, że zyskały rzesze wiernych i oddanych fanów, zarówno wśród tych młodszych i starszych czytelników. Mimo upłynięcia dziesięcioleci od momentu, w którym Koziołek Matołek został powołany do życia, a miało to dla niewtajemniczonych miejsce w 1932 roku, historyjka obrazkowa cieszy się niesłabnącą popularnością. Wydano 4 tomy historyjek, co świadczy o świetnym przyjęciu bajki i jej tytułowego bohatera. Koziołek Matołek to postać na tyle sympatyczna, śmieszna i dobrotliwa, że nie sposób o nim zapomnieć, nawet jeśli tylko raz miało się ten tytuł w ręku.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Na świetny pomysł rozpropagowania historii o Koziołku Matołku wpadł w 2003 roku pomysłodawca i ówczesny minister kultury Pan Waldemar Dąbrowski. W tym roku, a więc w 70-tą rocznicę urodzin bajki, mianowano uroczyście Pacanów jako Europejską Stolicę Bajek. Już dwa lata później powołano do życia instytucję pod wdzięczną nazwą Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Poprzez szeroko zakrojony cykl imprez i wydarzeń kulturalnych rozpropagowano Pacanów na skalę krajową jako miejsce szczególnie warte odwiedzenia. Pacanów leżący na ziemi świętokrzyskiej zadziwia i urzeka swoim krajobrazem, wśród którego można znaleźć malownicze pola, łąki i bajkowe pagórki. Miejsce wprost idealne na tego typu przedsięwzięcie.

fot. źródło: https://centrumbajki.pl/

Nauka poprzez zabawę

Koziołek Matołek od lat bawi i uczy w swojej mitycznej krainie, nie pozostawiając nikogo obojętnym. Poprzez specjalnie przygotowane wystawy, dedykowane atrakcje, cykliczne imprezy oddani pracownicy Centrum Bajki, będący dodatkowo sami pod wielkim wpływem i urokiem sympatycznego Koziołka Matołka, przybliżają w atrakcyjny sposób jego przygody i historię, aby nikt już nie miał wątpliwości, że Koziołek może być naszym przyjacielem, zarówno tych młodszych i starszych z Nas. Mali i duzi z zapartym tchem i radością na twarzy wsłuchują się od lat w opowiadaną w przyjazny sposób historię, niosąc wieść o Koziołku Matołku i Pacanowie dalej w świat, wśród swoich przyjaciół i rodziny. Rzesze fanów wracają do Centrum Bajki, przywożąc ze sobą kolejne osoby spragnione poznać dokładnie historię naszego dzielnego i niestrudzonego bohatera.

Historia Koziołka Matołka

Europejskie Centrum bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to obowiązkowy punkt na mapie wszystkich fanów polskich bajek, a w szczególności komiksów. Autorzy bajki, Kornel Makuszyński (odpowiadający za tekst) i Marian Walentynowicz (autor obrazków), dzięki swojej wyobraźni i ogromnemu talentowi z powodzeniem przelali ducha Koziołka Matołka na karty bajki. Koziołek Matołek w swych podróżach w poszukiwaniu Pacanowa był w Ameryce, Chinach, Afryce, Afganistanie, a nawet na Księżycu. Niestrudzony i zdeterminowany przemierzał kraje i kontynenty na komecie, tęczy, skrzydłach ptaka, w rybackiej łodzi, na grzbiecie wieloryba, a nawet został wystrzelony z armaty, aby znaleźć krainę, gdzie według autora: „sprytni są kowale, że umieją podkuć kozy, by chodziły w pełnej chwale”. Historia dobrodusznego Koziołka kończy się szczęśliwie, bohater po wielu bojach i wędrówce znajduje cel swojej podróży ku uciesze czytelników.

fot. źródło: https://centrumbajki.pl/

Bogate zaplecze dydaktyczne Europejskiego Centrum Bajki

Lecz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to nie tylko opowieści o Koziołku Matołku, choć ta z racji bycia myślą przewodnią Centrum zajmuje szczególne miejsce. Europejskie Centrum Bajki to także ostoja dla Dzwoneczka, Czerwonego Kapturka, czy Królewny Śnieżki. Koziołek Matołek ma więc dużo drogich sercu towarzyszy i żyje w Pacanowie wśród innych wybitnych postaci. Centrum Bajki na powierzchni 1750 m2 dysponuje baśniową ekspozycją (zajmującą około 800 m2), Biblioteką Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, dysponującą czytelnią i księgarnią, Kino pod wdzięczną nazwą „Szkatułka”, mieszczącą 50 widzów, salą teatralną dla 150 złaknionych wrażeń odbiorców, dwie wygodne i funkcjonalne sale warsztatowe, a także niezbędną część administracyjną. Centrum Bajki to miejsce magiczne, również dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy technologicznych pod względem multimediów, przekładających się na interaktywne wystawy. Pięknym i uroczym dopełnieniem samego budynku, jest kompleks tematycznych ogrodów, wśród których znajdziemy perełki świata roślinnego. Cały ogród jest zaczarowany i każdy kto do niego wejdzie opuści go odmieniony, gdyż zobaczy w nim rzeczy nierzeczywiste, jak sławne gruszki na wierzbie. Instytucja w wyśmienity sposób połączyła to co tradycyjne, a więc same bajki, z tym co nowoczesne, a więc sposób prezentacji treści. Centrum Bajki jest perełką na skalę światową, dopracowaną w każdym, najdrobniejszym nawet szczególe. Mnogość przeżyć jakich doświadczymy w Bajkowym Świecie, poprzez Krainę Soria Moria, Teatr, Kino, Księgarnię, aż po Ogród i okalający go Park zachwyci każdego i nie pozostawi go obojętnym. Europejskie Centrum Bajki spełniło i spełnia swoją rolę w edukowaniu i bawieniu wielbicieli bajek rzeczywiście na miarę europejską. Wiele inicjatyw kulturalno-oświatowych powstało po raz pierwszy w tej magicznej krainie i z powodzeniem porwało rzesze złaknionych wrażeń odbiorców. Tylko wśród niektórych można wymienić:

  • Bajkową Orkiestrę Świątecznej Pomocy,
  • Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci,
  • Bajkowy Dzień Teatru, Literacką Majówkę,
  • Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej,
  • Bajkowe Mikołajki.

A to dopiero początek. Europejskie Centrum Bajki wciąż się rozwija i program jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Dedykowane rozwiązania

Dołożyliśmy swoją cegiełkę do tej wspaniałej inicjatywy w postaci dedykowanych infokiosków, na których będzie wyświetlana interaktywna treść, ułatwiająca przybyszom poruszanie się po Parku Edukacyjnym Akademii Bajek, które to jest wciąż w budowie. Planowana data oficjalnego otwarcia dodatkowej atrakcji Europejskiego Centrum Bajki to kwiecień 2021 roku. Nie możemy się doczekać!


Urządzenia każdego dnia będą wspierać obsługę przybywających do magicznej krainy, odciążając personel Centrum. Informacje zebrane i prezentowane w przyjazny sposób na infokiosku pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i dodatkowo dowiedzieć się o wielu ciekawostkach. Jesteśmy dumni, że w tym pięknym i bajkowym miejscu znalazło się miejsce i dla nas.

Wyprawa do krainy baśni jest iście magiczna i niesie w sobie uniwersalną prawdę o zwycięstwu dobra nad złem, spełnianiu marzeń i czekającej nas nagrodzie, gdy nie poddajemy się przeciwnościom losu. Dzięki temu ponadczasowemu przesłaniu Centrum Bajki i wszystko to, co dzięki niemu przeżyjemy, będzie zawsze aktualne i wartościowe.